Teorik Eğitimden Uygulamalı Eğitime Geçmeliyiz

13 Kas

Teorik Eğitimden Uygulamalı Eğitime Geçmeliyiz

Düzce üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur yaptığı açıklamada: “Eğitim sırasında yapılan öğrenmeyi artırıcı ve kalıcı hale getirecek faaliyetleri eğitim sistemimize koymalıyız. Öğrenciye ezbere dayanmayan kalıcı bilgiler sunmanın en etkili yöntemi dersi üretimde görmektir. Yapılan bilimsel çalışmalar, en iyi başarının deneysel yönteme dayalı eğitim ile gerçekleştiğinin farkındayız. Üniversite yönetimimiz tüm teknik gezileri desteklemektedir.

Bu bağlamda fakültemiz Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hüsnü Gerengi “Plastik Malzeme Teknolojisi” dersinin “Plastik Malzemelerin Termoforming (ısıyla şekillendirme) yöntemi ile üretilmesi” ünitesini uygulamalı olarak öğrenmek üzere Düzce’de otomobil yan parçası üreten Plasten Otomotiv ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’ye teknik gezi yapmıştır.

Termoform ısıyla şekil verme anlamına gelir. Termoplastik levhaların şekillendirilmesinde uygulanır. Makina üzerine tutturulan ve yumuşama noktasına kadar ısıtılan plastik levhaya, vakum yöntemiyle istenilen şeklin verilmesi esasına dayanır. 2008 yılında Düzce'de kurulan Plasten Otomotiv ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. 10.000 m² kapalı alanda, yılda 350.000 üzerinde montajlı parça üretimi, Yıllık 1500 ton üzeri termoplastik plaka üretimi ile başta Otomotiv olmak üzere birçok sektöre hizmet verilmektedir. Plasten firması, dünya çapında; başta Türkiye olmak üzere birçok yabancı ülkeye de üretim ve ihracatı ile dikkat çekmektedir. Bu bağlamda öğrencilerimize staj veya mezuniyet sonrası iş olanağı sağlayacak bir kuruluşun kapılarını öğrencilerimize açmasını ciddi manada önemsiyoruz. Yönetim olarak bu tür ders kapsamı teknik gezilerin devam etmesinin öğrenciye olumlu yönde ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.